top of page
  • Zdjęcie autoramak

Rada Mediów Narodowych żąda danych o zarobkach i zwolnieniach w przejętych mediach publicznych

W najnowszym wystąpieniu Rada zażądała istotnych danych dotyczących ruchów kadrowych oraz średnich zarobków w polskich mediach publicznych. RMN chce szczegółowych danych dotyczących umów z kancelariami prawnymi, włączając w to stawki godzinowe lub ryczałtowe wynagrodzenia, sumy wypłacone kancelariom oraz informacje na temat zgodności zawartych umów z ustawą Prawo zamówień publicznych.


W piśmie, które dotarło do portalu Wirtualnemedia.pl, RMN domaga się informacji od Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

W szczególności RMN pragnie uzyskać dane na temat liczby pracowników, zarobków oraz zwolnień w okresie od 19 grudnia 2023 do 23 kwietnia 2024 roku. Rada jest zainteresowana liczbą pracowników zatrudnionych na etatach w tych dwóch datach oraz informacjami o rozwiązanych umowach o pracę, wraz z podaniem sposobu zakończenia zatrudnienia.


RMN postuluje także o informacje dotyczące liczby nowych pracowników, osób, które zakończyły swoją pracę w ramach zwolnień grupowym oraz pracowników zajmujących stanowiska kierownicze w tych samych okresach. Ponadto Rada prosi o udostępnienie danych na temat średnich zarobków osób na stanowiskach kierowniczych oraz o kosztach poniesionych na zewnętrzną obsługę prawną.


Termin na przesłanie żądanych informacji upływa 7 maja 2024 roku. RMN chce szczegółowych danych dotyczących umów z kancelariami prawnymi, włączając w to stawki godzinowe lub ryczałtowe wynagrodzenia, sumy wypłacone kancelariom oraz informacje na temat zgodności zawartych umów z ustawą Prawo zamówień publicznych.


Konflikt z KRRiT i likwidatorami mediów publicznych

Rada Mediów Narodowych w swoim wystąpieniu również skrytykowała działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), wzywając do uchylenia uchwały, która kieruje środki abonamentowe do depozytu sądowego zamiast bezpośrednio do mediów publicznych. RMN argumentuje, że takie działanie zagraża płynności finansowej mediów publicznych.

Dodatkowo, RMN wyraziła obawy dotyczące działań likwidatorów spółek medialnych należących do Skarbu Państwa, którzy zostali wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego. Rada uważa, że likwidatorzy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie mediów publicznych, co stanowi nielegalną praktykę.


Apel do marszałka Szymona Hołowni

Rada Mediów Narodowych zwróciła się także z apelem do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, w sprawie nieobsadzania wakatów w radach programowych mediów publicznych przez Koalicję Obywatelską (KO). RMN informuje, że braki w składach rad programowych utrudniają wykonywanie obowiązków statutowych, co może wpłynąć negatywnie na działalność mediów publicznych.


Skarga na likwidatora Radia PiK

Ostatnim punktem wystąpienia RMN jest skarga na ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza, dotycząca działań likwidatora Radia PiK. Rada oskarża likwidatora o uniemożliwianie Radzie Nadzorczej wykonywania swoich kompetencji, co może prowadzić do paraliżu działalności radia.


RMN wzywa ministra Sienkiewicza do podjęcia działań, które umożliwią normalne funkcjonowanie Rady Nadzorczej Radia PiK oraz zapewnią jej możliwość wykonywania ustawowych obowiązków.

W ostatnim miesiącu Rada Mediów Narodowych przedstawiła informacje dotyczące swojej działalności w 2023 roku, która kosztowała 1,37 mln złotych, czyli o 41,5% więcej niż w roku poprzednim.


Comments


bottom of page