top of page
  • mm

„Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” w selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Archeologicznych AGON

Fabularyzowany dokument „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” Krzysztofa Paluszyńskiego znalazł się w selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Archeologicznych AGON. Film, prezentowany w Grecji, jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dzięki spektakularnym plenerom, starannie odwzorowanej scenografii, rekonstrukcjom, animacjom 3D oraz precyzyjnie zaplanowanym kadrom, film przenosi widza w czasy, które zdają się być zapomniane. To unikalna podróż po ziemiach Polski i Europy sprzed 7000 lat, odkrywająca fascynujący świat tytułowych rondele. To właśnie one są punktem wyjścia do filmu – najstarsze, stosunkowo słabo zbadane, przykłady monumentalnej architektury w Europie.


Budowano je m.in. na Węgrzech, w Czechach, Austrii, Niemczech i na terenie dzisiejszych ziem polskich. W sumie w Europie odkryto ich ponad 180, w tym 8 w naszym kraju. Rondele to budowle o konstrukcji drewniano-ziemnej o średnicy dochodzącej do stu kilkudziesięciu metrów, kolistego kształtu – na planie okręgu, wznoszone przy użyciu prostych narzędzi przez społeczność najstarszych rolników. Ich budowę rozpoczęto około 4900 lat p.n.e. Po około 200-300 latach funkcjonowania nieoczekiwanie zniknęły. Były one nową instytucją społeczną, której wynalazek odegrał kluczową rolę w uformowaniu się nowego ładu społecznego po upadku kultury pierwszych rolników. Obiekty te na terenie Polski zostały rozpoznane m.in. pod Oławą w Drzemlikowicach, Bodzowie, Rąpicach, Nowym Objezierzu, w Wenecji koło Biskupina czy pod Łysomicami w województwie kujawsko-pomorskim.


Prowadząc widza przez fabularyzowane sceny, wypowiedzi archeologów oraz fascynujące animacje 3D, film przedstawia proces budowy tych konstrukcji oraz ich znaczenie społeczne. Dokumentuje również prace badawcze prowadzone nad rondelami, ze szczególnym uwzględnieniem badań w Nowym Objezierzu.


Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz uzyskał wsparcie od wielu partnerów, takich jak Województwo Kujawsko-Pomorskie, Gmina Moryń, Fundacja Badań Archeologicznych im. Prof. Konrada Jażdżewskiego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, konsultację historyczną od dr hab. Lecha Czerniaka i dr hab. Jacka Wierzbickiego oraz współpracę merytoryczną z dr Agnieszką Matuszewską i dr Piotrem Papiernikiem.


Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Krzysztof Paluszyński, a zdjęć Rafał Jerzak. Za kostiumy i charakteryzację odpowiadają Alina Magnus-Burkiciak i Paulina Burkiciak, za muzykę Marcin Sady. Kierownikiem produkcji jest Barbara Ławska. Film produkuje PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. w Warszawie.


Głównymi odtwórcami – epizodystami są: Beata Szajdziuk, Michał Pilas, Grzegorz Konczak, Michał Surma i Sykstus Kowalski.


Pierwsza edycja festiwalu AGON odbyła się w 1996 roku, dzięki wsparciu greckiej gazety „Ta Nea” i magazynu „Archeologia i Sztuka”. Festiwal stał się instytucją o zasięgu zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, współpracując z wieloma ważnymi organizacjami i osobistościami z dziedziny kultury i nauki. 


Tematem festiwalu jest archeologia w najszerszym tego słowa znaczeniu, obejmująca starożytność, średniowiecze, tradycje ludowe, dziedzictwo kulturowe i tworzenie nowych kultur przez migracje i wielorasowość. Filmy archeologiczne nie tylko dokumentują badania i odkrycia, ale także warunki i atmosferę każdej epoki, mając istotne implikacje naukowe, społeczne, polityczne i antropologiczne.


Od 20 do 25 maja w Greckim Archiwum Filmowym w Atenach zostanie wyświetlonych 61 filmów z 22 krajów, wybranych spośród 1250 zgłoszeń z 100 krajów. 12. Międzynarodowy Festiwal Dokumentalnych Filmów Archeologicznych i Kulturalnych AGON swoim patronatem objęła prezydent Republiki Greckiej Katerina Sakellaropoulou.


źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej



Comments


bottom of page