top of page
  • Zdjęcie autoramak

Rosnące wydatki na zbrojenia w Polsce

Polska intensywnie zwiększa swoje wydatki na zbrojenia, przewidując wydatki rzędu 713 miliardów złotych w latach 2022-2035. Jest to o 208 miliardów złotych więcej niż szacowano dwa lata temu. Taki wzrost wydatków może spowodować przekroczenie 60% PKB długu publicznego, jeśli rząd nie zdecyduje się na redukcję innych wydatków lub podwyżkę podatków.

W bieżącym roku na zakupy uzbrojenia przeznaczono 53 miliardy złotych, co stanowi wzrost o ponad 12 miliardów złotych w porównaniu do roku ubiegłego.


Zespół ekonomistów z Credit Agricole Bank Polska, pod kierownictwem Jakuba Borowskiego, wykonał szczegółową analizę kosztów programu zbrojeniowego, opierając się na oficjalnych dokumentach, raportach oraz publikacjach branżowych. Ich szacunki wskazują, że wydatki na obronność będą stanowiły około 1,6% PKB rocznie w najbliższych latach, co przekracza minimalne wymagania określone w "Ustawie o obronie Ojczyzny" z 2022 roku.


Konsekwencje dla polskiego przemysłu i gospodarki


Inwestycje w zbrojenia mogą mieć pozytywny wpływ na polski przemysł i gospodarkę. . Wzrost wydatków na zbrojenia będzie napędzał polską gospodarkę, ale jednocześnie zwiększy zadłużenie sektora finansów publicznych. Szacuje się, że dług publiczny Polski przekroczy 60% PKB już w 2026 roku, co wymusi na rządzie działania oszczędnościowe.


Największe pozycje w programie zbrojeniowym


Najwięcej środków przeznaczono na zakup czołgów K2PL (67,2 miliarda złotych od 2027 roku), Bojowych Wozów Piechoty "Borsuk" (60 miliardów złotych) oraz śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache (53 miliardy złotych). Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem wzrostu nakładów na obronność, co widać na tle innych krajów NATO. Szybki wzrost wydatków na zbrojenia stawia Polskę w czołówce, jednakże wiąże się to z poważnymi wyzwaniami dla finansów publicznych.

Rosnące wydatki na zbrojenia stanowią istotne wyzwanie dla Polski. Z jednej strony wspierają krajowy przemysł i wzmacniają obronność, z drugiej zaś zwiększają zadłużenie publiczne, co może wymagać trudnych decyzji budżetowych w przyszłości.


Źródło: money.pl

Comments


bottom of page