top of page
  • mm

Rozpoczął się Tydzień Zdrowia Psychicznego

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło konsultacje z różnymi środowiskami aktywnymi w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Spotkanie z przedstawicielami poradni psychologiczno-pedagogicznych, którym zainaugurowano Tydzień Zdrowia Psychicznego organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, poprzedził briefing prasowy z udziałem wiceminister Pauliny Piechny-Więckiewicz, Pełnomocnik Ministra Edukacji ds. zdrowia psychicznego uczniów oraz wiceminister Izabeli Ziętki.


Doceniamy Waszą ciężką pracę. Wiemy z iloma przeszkodami mierzycie się na swojej zawodowej drodze. Będziemy was wspierać – zapewniła minister Piechna-Więckiewicz, zwracając uwagę, że Tydzień Zdrowia Psychicznego rozpoczyna się w Międzynarodowym Dniu Psychologa.


Paulina Piechna-Więckiewicz przedstawiła plan Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Harmonogram przewiduje m.in. spotkanie z pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych, z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz rozmowy z pracownikami oświaty na temat wypalenia zawodowego.


Wypalenie zawodowe nauczycieli i specjalistów to temat, który zbyt rzadko pojawia się w debacie publicznej. Badania wskazują, że mamy do czynienia z wyzwaniem, które musimy koniecznie podjąć – wskazała wiceminister Piechna-Więckiewicz.


Wiceminister Izabela Ziętka zapowiedziała cykliczne spotkania z pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych. Projekt o nazwie „Przygotowanie kompleksowego wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznych” ma na celu wypracowanie odpowiednich rozwiązań wspierających poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne, a także konkretne wsparcie w zakresie szkoleń i doposażenia poradni, zgodnie z potrzebami tych placówek. Na ten cel, w ramach projektów grantowych, przeznaczonych zostanie ponad 80 mln zł.


Poradnie psychologiczno-pedagogiczne odgrywają bardzo ważną rolę w systemie edukacji. To tam rodzice w pierwszej kolejności zgłaszają się, aby uzyskać pomoc, dlatego jako ministerstwo będziemy poradnie wspierać – zapowiedziała wiceminister Ziętka.


Izabela Ziętka wyjaśniła, że rozmowy mają na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań usprawniających działanie poradni.


Nie chcemy wprowadzać zmian bez konsultacji z pracownikami poradni, związkami zawodowymi i samorządami. Myślę, że ta praca przyniesie oczekiwane efekty, czyli szybki dostęp do diagnozy i wsparcia dla każdego dziecka i jego rodziny – podsumowała wiceminister Ziętka.


Tydzień Zdrowia Psychicznego zakończony zostanie 28 lutego konferencją pn. „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania”.  Bedzie to symboliczna inauguracja współpracy pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie wspierania zdrowia psychicznego młodych Polaków.


źródło: MEN

Comments


bottom of page