top of page
  • Zdjęcie autoramak

Zarobki i różnice w postrzeganiu sukcesu finansowego wśród Polaków

Najnowsze badanie Autopay, zatytułowane „Finanse młodych w czasach niepewności”, ujawnia zróżnicowane podejście młodych Polaków do kwestii sukcesu finansowego, uwzględniając zarówno wiek, jak i płeć.

Dla młodych kobiet najważniejsze są odłożone oszczędności (69 proc.), podczas gdy dla mężczyzn priorytetem są wysokie zarobki (55 proc.). Niezależnie od tych różnic, młodzi Polacy jako całość definiują sukces finansowy zarówno przez posiadanie oszczędności, jak i wysokie zarobki.


Badanie pokazuje, że dla większości Polek i Polaków posiadanie oszczędności jest kluczowym wyznacznikiem sukcesu finansowego. Blisko trzy na pięć osób wskazuje także na wysokie zarobki jako istotny element. Co ciekawe, posiadanie mieszkania lub domu (55 proc.) jest trzecim najważniejszym czynnikiem sukcesu, szczególnie wśród młodych, którzy w większym stopniu marzą o własnym lokum w porównaniu z osobami powyżej 34. roku życia, które częściej już zrealizowały ten cel.


Wyzwania młodych dorosłych

Zgodnie z danymi Eurostatu, ponad połowa osób w wieku 25-34 lat w Polsce nadal mieszka z rodzicami. Głównymi przyczynami są rosnące koszty wynajmu oraz ograniczone możliwości zakupu własnego mieszkania. Nina Wadowska, PR managerka Autopay, podkreśla, że na decyzję o opuszczeniu domu rodzinnego wpływały także inflacja oraz nieadekwatny do wzrastających kosztów życia wzrost wynagrodzeń.


Wraz z wiekiem zmieniają się priorytety finansowe młodych Polaków. Mniej istotne stają się wysokie zarobki, które w młodym wieku mają służyć osiągnięciu stabilizacji finansowej, a rośnie znaczenie braku długów. Dla młodszych grup wiekowych (do 24 lat) mniej istotne są również posiadanie drogiego samochodu i zagraniczne wakacje.


Kobiety inaczej postrzegają sukces finansowy

Wyniki badania Autopay pokazują, że kobiety częściej niż mężczyźni postrzegają posiadanie oszczędności jako wyznacznik sukcesu finansowego (69 proc. kobiet vs. 54 proc. mężczyzn). Również brak długów jest bardziej istotny dla kobiet (59 proc.) w porównaniu do mężczyzn. Natomiast posiadanie drogiego samochodu jest jedynym czynnikiem sukcesu, który częściej wskazywany jest przez mężczyzn.


Nina Wadowska z Autopay tłumaczy, że różnice te niekoniecznie oznaczają, że mężczyźni są mniej wymagający, ale mogą wynikać z ich większego skupienia na konkretnym obszarze finansowym. Kobiety, z kolei, mają tendencję do bardziej holistycznego podejścia do kwestii sukcesu finansowego.


Optymizm młodych kobiet

Badanie pokazuje, że tylko 14 proc. młodych Polek i Polaków uważa, że osiągnęło sukces finansowy. Ponad połowa twierdzi, że jeszcze go nie osiągnęła, ale wierzy, że uda się to w przyszłości. Co piąta osoba natomiast uważa, że nie ma na to szans, przy czym pesymizm ten jest bardziej widoczny wśród mężczyzn (25 proc.). Kobiety patrzą bardziej optymistycznie na przyszłość – 64 proc. z nich wierzy, że jeszcze osiągnie sukces finansowy, co jest o 20 punktów procentowych więcej niż w przypadku mężczyzn.


Nina Wadowska zauważa, że młode kobiety generalnie bardziej pozytywnie podchodzą do swojej przyszłości, ale również bardziej realistycznie definiują, czym jest dla nich sukces finansowy.


Różnice regionalne

Analiza badania wskazuje także na interesujące różnice w zależności od miejsca zamieszkania. Im mniejsza miejscowość, tym większa grupa osób uważa, że osiągnęła sukces finansowy. Z kolei w największych miastach najwięcej osób jest zdania, że sukces finansowy dopiero przed nimi.


Metodologia badania

Badanie „Finanse młodych w czasach niepewności” zostało zrealizowane na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w marcu 2024 r. na reprezentatywnej grupie ogólnopolskiej 818 osób metodą CAWI. W tym roku po raz pierwszy przygotowano suplement do głównego raportu, skupiając się na osobach w wieku 18-34 lat, analizując odpowiedzi w grupach wiekowych: 18-21 lat, 22-24, 25-29 i 30-34.


Źródło: Autopay, bizblog.spidersweb.pl

Commentaires


bottom of page