top of page
  • AkiSel

Schönberg – Schubert

4 września 2024,  Zamek Królewski w Warszawie Arnold Schönberg (1874-1951) odegrał kluczową rolę w kształtowaniu teorii i historii muzyki XX wieku poprzez stworzenie i propagowanie ścisłej techniki dodekafonicznej.

Schönberg – Schubert
Schönberg – Schubert, fot: Polska Opera Królewska

Jednak w zakresie twórczości kompozytorskiej do jego najbardziej znanych dzieł należy młodzieńcze Verklärte Nacht z 1899 roku. Napisany jako sekstet smyczkowy, ponad dwie dekady później utwór został przearanżowany przez kompozytora na orkiestrę i to właśnie tę wersję można dziś usłyszeć najczęściej. Niezwykle gęsta faktura i bogato schromatyzowana harmonia przywodzą na myśl późnoromantyczny styl Richarda Straussa czy Richarda Wagnera. W partyturze odnaleźć można ciemność nocy, mrok skrywanej tajemnicy, trud bolesnego wyznania i jasny promień wybaczenia – czyli inspiracje płynące z poruszającego poematu Richarda Dehmela o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu zabrzmi muzyka innego, starszego o kilka pokoleń kompozytora pochodzącego z Wiednia – Franza Schuberta (1797-1828), którego twórczość stanowi dopiero zapowiedź pełni rozkwitu epoki romantyzmu. V Symfonię B-dur ukończył jesienią 1816 roku, ukazując w niej doskonałość warsztatu kształtowanego przez twórczy odbiór klasycznego stylu Haydna i Mozarta. Jego głównym polem działalności były jednak pieśni. W zakończeniu jednej z nich miał napisać, że „szczęście jest tam, gdzie mnie nie ma”. Być może jednak w wykonaniu pełnej wigoru i światła symfonii spotka się wreszcie w jednym miejscu szczęście i Franz?


Program

Arnold Schönberg (1874-1951) – Verklärte Nacht op. 4

Franz Schubert (1797-1828) – V Symfonia B-dur D 485

Allegro | Andante con moto | Menuetto. Allegro molto — Trio | Allegro vivace

Wykonawcy

Dawid Runtz Dyrygent

źródło - Marta Dziewanowska-Pachowska, Polska Opera Królewska

Comments


bottom of page