top of page
  • AkiSel

Spotkania z historią ożywioną

W historycznych ogrodach Wilanowa i na przedpolu pałacowym historia ożywa! Rekonstruktorzy muzealni całe lato zapraszają na parkowe animacje. Będą dla Was odgrywać scenki rodzajowe i wciągać w zabawę. Można ich będzie pytać o tajniki dawnego życia codziennego i zawodowego.
Spotkania z historią ożywioną
Spotkania z historią ożywioną, fot: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Postacie, które spotkasz w parku:

Towarzysz Stanisława Kostki Potockiego

Minister Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, krytyk literacki, znawca i kolekcjoner sztuki – to jedna twarz Stanisława Kostki Potockiego. Zapalony hazardzista, który nie znosił przegrywać, i kpiarz – to druga. Zagrajcie w karty z towarzyszem jego przygód! Z pewnością przy okazji podzieli się z Wami kilkoma anegdotami z życia hrabiego.


Kuzynka Aleksandry Potockiej

Co jest ważniejsze – znać dzieła wybitnych pisarzy czy modną piosenkę? Zdołacie przekonać do swojego zdania rezolutną pannę z przełomu XVIII i XIX wieku? Porozmawiajcie z nią o strojach lub pożytkach płynących z podróżowania. A może skłonicie ją, by nauczyła Was najnowszego kroku tanecznego lub refrenu piosenki?


Przyjaciółka Anetki Tyszkiewiczówny

Obowiązkowym elementem kształcenia modnych dam końca XVIII wieku była nauka rysunku. Nie inaczej było z Anetką Tyszkiewiczówną. Przy sztalugach spotkacie jej przyjaciółkę. Jeśli macie chęć porysować lub pomalować, dołączcie do niej. Chętnie udzieli Wam wskazówek i opowie o Anetce. Wybaczcie, jeśli będzie niedyskretna!


Praczka

Nie każdy potrafi prać koronki. Do tego trzeba wiedzy i wyczucia. Pranie codziennych ubrań wymagało z kolei dużo krzepy. Spróbujcie swoich sił w praniu na tarze, dowiedzcie się, co można uprać, a co lepiej… przewietrzyć. Naszej praczce przydałaby się też pomoc w noszeniu ciężkich wiader z wodą.


Postacie, które spotkasz w Taborze Królewskim na przedpolu:

Poznajcie rzemiosło mincerskie – bicie monet na rozkaz Jego Królewskiej Mości! Jakie były środki płatnicze w XVII wieku? Co widniało na monetach i jakie były ich nominały? Co można było kupić za szeląga, a co za orta? Zobaczcie podstawowe sprzęty i narzędzia mincerskie. Zajrzyjcie do lichwiarki i posłuchajcie opowieści o sile nabywczej pieniądza i cenach najpopularniejszych produktów. Przybliżymy też historię pieniądza i związanego z nim od starożytności zjawiska lichwy. Opowiemy gawędę Włoskie ręce w polskim skarbie, którą uzupełnią zadania matematyczne dla całych rodzin. Rzucimy światło na dawne gry utratne (hazardowe) i spróbujemy najpopularniejszej z nich Orzeł bierze wszystko, w której główną postacią był Jan III Sobieski, najbogatszy król w historii Polski. 


Geograf

Umiejętność odkrywania i opisywania świata to przymioty, które najtrafniej określają geografa z dawnych czasów. Do tej dziedziny należeli zarówno kartografowie rysujący świat na mapach, przyrodnicy prezentujący naturę w przestrzeni, a także humaniści opisujący społeczeństwa w różnych krainach. Opinią dobrego geografa cieszył się m.in. sam król Jan III Sobieski, jako persona wielce ciekawa świata i pierwszy Polak zaproszony do pierwszego międzynarodowego stowarzyszenia geograficznego.

Nasz geograf pokaże przykłady map i rycin krajobrazów z XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, a także mapy nieba i inne dokonania Jana Heweliusza. Barwnie przy tym opowie o życiu, podróżach i kampaniach wojennych w dawnej Polsce.


Kowal

Bez tego pradawnego rzemiosła nie mógłby się obejść żaden obóz wojskowy. Kowale zajmowali się wyrobem i naprawą elementów uzbrojenia oraz różnych przedmiotów użytkowych, takich jak podkowy (dla koni oraz do butów dla ludzi), krzesiwa, rożna do kuchni polowej i wiele innych. Na pokazach zobaczymy pracę zabytkowego miecha kowalskiego, za pomocą którego wciąż można zrekonstruować niejeden stylowy wyrób z dawnej epoki. Zwiedzający będą mogli go wypróbować! Królewscy kowale są kopalnią wiedzy historycznej i archeologicznej, a ich opowieści można słuchać godzinami, zapominając o współczesności.

Dragon (Polonia Militaria)

Nikt nie mógł dorównać wiedzą o orężu weteranowi wojennemu, który na co dzień posługiwał się różnymi rodzajami broni, pancerza i innego wyposażenia wojskowego i potrafił poddawać je umiejętnej konserwacji, czasem korzystając z pomocy kowala przy naprawach. Pokazy „Polonia Militaria” to istna gratka dla miłośników historii wojskowości oraz dla każdego, kto pragnąłby choć na chwilę wziąć do ręki realistycznie zrekonstruowane narzędzia pola walki.


Zielarka

Znawczyni ziół nie będzie tak łatwo spotkać, gdyż subtelnie wtapia się ona w krajobraz parku, przemykając między ogrodami i kwietnymi łąkami w poszukiwaniu pożytecznych roślin dla Taboru Królewskiego. Ci, którym dopisze to szczęście, będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawych i do dziś wartościowych rzeczy, ponieważ ziołolecznictwo to wiedza ponadczasowa. Zielarka wyjaśni różnice między florą dobroczynną a trującą oraz opowie o najlepszych sposobach poszukiwania skarbów natury, a także ich hodowania. Dla trapionego różnymi ranami i chorobami wojska praktyczna medycyna naturalna była bezcenna. A może dla kogoś będzie potrzebny lubczyk?


Bartnik

Dawny pszczelarz opowie o tajnikach tworzenia barci i hodowli pszczół na drzewach. Jakimi zdolnościami musiał się wykazać bartnik, aby pozyskać miód? Z jakimi przeciwnościami natury się zmagał i jakie korzyści czerpał, ujarzmiając pszczeli rój? Bartnicy stanowili wielce szanowaną grupę ludzi. Jakie przywileje i obowiązki mieli? Oprócz poznania odpowiedzi na te pytania, zobaczycie też narzędzia, którymi się posługiwał.


Farbiarka

Farbiarstwo to nie tylko rzemiosło barwienia włókien, ale też sztuka, którą początkowo zajmowali się głównie mistrzowie z Francji i Włoch. Żupany, mundury wojskowe i inne stroje były bardzo kolorowe. W 2. poł. XVIII w. przestały obowiązywać przepisy zezwalające tylko poszczególnym stanom na noszenie danej barwy. Sprawę koloru zaczęła określać moda. Jak przygotowywano tkaniny do farbowania? Głównym źródłem historycznych barwników były rośliny, ale pozyskiwano je też z owadów, porostów i skorupiaków. Czy znacie indygo, koszenile?

 

W dniach 14 i 15 września Tabor Królewski stanie się częścią wielkiego święta kończącego sezon letni – IV Królewskiego Festiwalu Rzemiosł! 

źródło - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 

Comments


bottom of page