top of page
mm

Sukces polskich naukowców w międzynarodowym konkursie

Polscy naukowcy zostali wyróżnieni w międzynarodowym konkursie na projekty badawcze, organizowanym przez sieć Trans-Atlantic Platform (T-AP) for Social Sciences and Humanities. Sieć powstała z inicjatywy organizacji finansujących badania w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. Obecnie działa jako platforma współpracy dla zespołów badawczych z obu Ameryk i Europy.

Konkurs Democracy, Governance and Trust został ogłoszony w czerwcu 2023 r. O finansowanie mogły ubiegać się konsorcja międzynarodowe złożone z trzech lub więcej zespołów badawczych z co najmniej trzech krajów z obu stron Atlantyku.


Spośród 101 wniosków spełniających wymogi formalne 18 zostało zakwalifikowanych do finansowania. Wśród nagrodzonych znalazło się 5 projektów z udziałem zespołów z Polski, które otrzymają finansowanie ze środków NCN w wysokości ponad 3,53 mln zł.


Nagrodzone projekty:


  • Partycypacja w mieście: jak miejskie innowacje partycypacyjne przekształcają demokrację, rządzenie i zaufanie (PAR-CITY)

    Projekt PAR-CITY bada rolę miast w reagowaniu na globalne wyzwania związane z demokracją, rządzeniem i zaufaniem. Zespoły naukowców analizują miejskie innowacje partycypacyjne w takich miastach jak Buenos Aires, Cape Town, Lyon, Nowy Jork, Sao Paolo, Toronto i Warszawa. Polski zespół kierowany przez dr hab. Agnieszkę Kampkę ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przeanalizuje, jak nowe formy sporów, protestów oraz narzędzia cyfrowe wpływają na demokrację.


  • Demokracja na uchodźstwie (DemEx): badanie porównawcze rosyjskich społeczności migranckich po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę

    Projekt DemEx, prowadzony przez dr Zuzannę Brunarską z Uniwersytetu Warszawskiego, koncentruje się na rosyjskich społecznościach migracyjnych po inwazji na Ukrainę. Badania porównują polityczny wpływ tych społeczności na kraje przyjmujące oraz ich potencjał do wpływania na zmiany polityczne w Rosji. Projekt realizowany jest we współpracy z zespołami z Kanady i USA.


  • Potencjał technologii cyfrowej. Optymalizacja godnego zaufania kontaktu cyfrowego

    Dr hab. Damian Guzek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zbada, jak komunikacja cyfrowa może odbudować więzi społeczne i wzmocnić zaufanie obywateli do instytucji publicznych. Projekt jest realizowany wspólnie z naukowcami z Francji, Kanady i Wielkiej Brytanii.


  • Badanie relacji między dyplomacją naukową a globalnym DGT: rola inkluzywnych obserwatoriów metanauki

    Dr hab. Emanuel Kulczycki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeanalizuje rolę dyplomacji naukowej w radzeniu sobie z zagrożeniami demokracji, rządzenia i zaufania. Projekt realizowany jest we współpracy z zespołami z Brazylii, Francji, Kanady, Republiki Południowej Afryki, USA, Wielkiej Brytanii oraz Holandii.


  • Zarządzanie ryzykami porażki w projektowaniu i wdrażaniu polityk innowacyjnych na misje. Doświadczenia z krajów globalnej północy

    Dr Seweryn Krupnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzi badania nad politykami innowacyjnymi, które mają na celu radzenie sobie z globalnymi wyzwaniami, takimi jak konflikty, zmiany klimatyczne i nierówności społeczne. Projekt realizowany jest wspólnie z badaczami z Kanady i Wielkiej Brytanii.


źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Comments


bottom of page