top of page
  • Zdjęcie autoramak

Sztab kryzysowy: stan klęski żywiołowej i wsparcie dla powodzian

W odpowiedzi na katastrofalną powódź, która dotknęła południowe regiony Polski, rząd podejmuje natychmiastowe działania, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz skutecznie zminimalizować skutki kataklizmu.

Premier Donald Tusk zwołał sztab kryzysowy we Wrocławiu, gdzie omówiono najważniejsze kroki mające na celu pomoc dla poszkodowanych oraz zabezpieczenie infrastruktury.


Stan klęski żywiołowej w trzech województwach


Rada Ministrów wprowadziła stan klęski żywiołowej na okres 30 dni na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Obszary objęte stanem klęski to m.in. powiaty wałbrzyski, kamiennogórski, głubczycki, pszczyński oraz miasto Bielsko-Biała. Lista regionów może zostać rozszerzona w zależności od sytuacji.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na sprawniejsze działanie służb, aby chronić życie i zdrowie ludzi oraz ich mienie – podkreślił Premier Tusk.


Wsparcie finansowe dla poszkodowanych


Rząd przygotował specjalne środki pomocowe dla ofiar powodzi. Poszkodowani mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości do 210 tysięcy złotych, które obejmuje:

  • 10 tysięcy złotych na pomoc doraźną i zasiłek powodziowy,

  • 100 tysięcy złotych na remonty mieszkań i odbudowę budynków gospodarczych,

  • 200 tysięcy złotych na odbudowę budynków mieszkalnych.

Premier Tusk zapewnił, że rząd zagwarantował miliard złotych na pomoc, a procedury mają być jak najbardziej uproszczone, aby środki szybko trafiły do potrzebujących.


Działania służb i zakaz przebywania na wałach


Państwowa Straż Pożarna, wojsko oraz policja zabezpieczają tereny zagrożone, a także współpracują w celu ochrony mienia opuszczonego przez ewakuowanych mieszkańców. Premier zapowiedział surowe kary dla osób dopuszczających się szabrownictwa.

Każdy przypadek szabrownictwa będzie ścigany bezwzględnie i karany najsurowiej jak pozwala prawo – ostrzegł szef rządu.

Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, zostanie również wprowadzony zakaz przebywania na wałach przeciwpowodziowych, który będzie egzekwowany przez służby.


Wsparcie międzynarodowe i monitorowanie sytuacji


Premier Donald Tusk pozostaje w kontakcie z przedstawicielami innych państw dotkniętych powodzią, a także z Komisją Europejską, która zaoferowała pomoc w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Polska jak dotąd radzi sobie samodzielnie, ale sytuacja jest dynamiczna, dlatego rząd monitoruje na bieżąco stan na pograniczu polsko-czeskim przy użyciu śmigłowców.


Kolejne kroki rządu


Rząd planuje dalsze działania mające na celu wsparcie poszkodowanych, w tym wprowadzenie zerowej stawki VAT na darowizny towarów i usług przekazywanych w ramach pomocy. Premier zapowiedział także kolejny sztab kryzysowy na następny dzień, aby na bieżąco koordynować działania służb i urzędników.


Źródło: KPRM

Comments


bottom of page