top of page
  • Zdjęcie autoramak

Szwajcaria pokonała Węgry. Rola Polaków

Reprezentacja Szwajcarii od pierwszych minut meczu z Węgrami grała pewnie i konsekwentnie, dominując w każdej strefie boiska. Węgrzy, choć zapowiadali agresywną grę, nie byli w stanie sprostać dobrze zorganizowanej defensywie Szwajcarów. Już w 12. minucie Michel Aebischer wypuścił Kwadwo Duaha, który pokonał Petera Gulacsiego, ale sędzia Slavko Vincić anulował gola, uznając, że był spalony. Decyzję zweryfikował polski zespół VAR, Bartosz Frankowski i Tomasz Frankowski, którzy potwierdzili, że bramka była prawidłowa.

Po pierwszym golu, Węgrzy nie byli w stanie odzyskać równowagi. Ich gra kompletnie się posypała, a defensywa była dziurawa jak ser. Szwajcarzy mieli kilka okazji, ale węgierski bramkarz Gulacsi ratował sytuację. W końcówce pierwszej połowy Michel Aebischer strzelił kapitalną bramkę zza pola karnego, zwiększając prowadzenie Szwajcarii do 2:0.

Próba przebudzenia Węgrów

W drugiej połowie Węgrzy starali się odzyskać inicjatywę. Ich gra zaczęła wyglądać lepiej po 60. minucie, kiedy to Dominik Szoboszlai dyrygował akcjami ofensywnymi. Barnabas Varga w 66. minucie zdobył bramkę, zmniejszając przewagę Szwajcarów do jednego gola. Węgrzy naciskali, ale nie byli w stanie wykorzystać swoich szans.

Kluczowa zmiana i decydujący gol

Na ostatnie kilkanaście minut na boisko wszedł Breel Embolo, który okazał się kluczowym zawodnikiem. Szwajcarzy lepiej funkcjonowali w pressingu i wypychali rywali. W doliczonym czasie gry Embolo wykorzystał fatalne zagranie głową Orbana i przelobował Gulacsiego, ustalając wynik meczu na 3:1.

Podsumowanie meczu

Szwajcaria zasłużenie wygrała 3:1, wykorzystując błędy Węgrów z zimną krwią. Węgrzy, którzy w ostatnich latach prezentowali dobrą formę, tym razem zawiedli swoich kibiców. Patrząc na poziom prezentowany przez drużyny w tej grupie, Niemcy i Szwajcarzy powinni być w czołowej dwójce, a walka o trzecie miejsce będzie się toczyć między Węgrami a Szkotami. Trzecia pozycja nie gwarantuje jednak awansu do 1/8 finału, potrzebny jest również korzystny bilans.

Wynik meczu

Euro 2024, pierwsza kolejka fazy grupowej, grupa A:Węgry - Szwajcaria 1:3 (0:2)Barnabas Varga 66' - Kwadwo Duah 12', Michel Aebischer 45', Breel Embolo 90+3'

Źródło: sport.pl