top of page
  • Zdjęcie autoraMAD

Słabną nastroje w polskim przemyśle



Wskaźnik PMI zmalał w maju w porównaniu z kwietniem

Według najnowszych danych opublikowanych przez S&P Global, wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju wyniósł 45,0 pkt., w porównaniu z wynikiem 45,9 pkt. z kwietnia. Jest to kontynuacja długotrwałego trendu spadkowego, który utrzymuje się już dwudziesty piąty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższą serię spadków od czasu rozpoczęcia badania w 1998 roku.

Odbicie konsumpcji w kraju i regionie będzie według ekonomistów PIE wspierać większą aktywność w przemyśle w kolejnych miesiącach. Pomimo słabszych wyników, zauważa się pewne pozytywne sygnały, takie jak stłumienie presji inflacyjnej i nieznaczna poprawa prognoz na najbliższe 12 miesięcy.


Mimo że wskaźnik PMI wskazuje na najszybsze pogorszenie warunków prowadzenia działalności od siedmiu miesięcy, wartość ta spadła poniżej poziomu trendu utrzymującego się od maja 2022 roku, wynoszącego 45,5 pkt. Spadek ten wynikał głównie z wyników czterech z pięciu komponentów, z wyjątkiem oceny zapasów pozycji zakupionych.


Ekonomiści PIE zauważają, że badania koniunktury nie dają jednoznacznego obrazu, jednak badania koniunktury GUS wskazują na stopniową poprawę, co jest zgodne z oczekiwaniami poprawy produkcji w przemyśle.


Produkcja przemysłowa będzie lepsza niż przed rokiem, a spadek inflacji oraz wzrost konsumpcji przyczynią się do dalszego rozwoju przemysłu. Konsensus prognoz Focus Economics wskazuje na wzrost produkcji w Polsce o 3,1 proc. w 2024 roku, co jest jednym z lepszych wyników na Starym Kontynencie.

Comments


bottom of page