top of page
  • mm

Timeless Film Festival – święto kina ponadczasowego

W poniedziałek 8 kwietnia wystartowała pierwsza edycja nowego festiwalu filmowego na mapie Polski. Timeless Film Festival to święto kina ponadczasowego. Wydarzenie dofinansowane jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Timeless Film Festival to nowe wydarzenie kulturalne na polskiej mapie festiwalowej. Zorganizowany przez Fundację American Dream festiwal skupia się na klasycznych dziełach filmowych, które wpisały się w kanon kina. Ideą festiwalu jest jednak nie podchodzenie do klasyki na klęczkach, ale umiejętne czytanie jej w nowych kontekstach. Na stronie Timeless Film Festival czytamy, że organizatorzy chcieli połączyć ogień i wodę: równocześnie prezentować kanon ikonicznych filmów, jak i w tym samym czasie poddawać go w wątpliwość. W trakcie siedmiu dni wydarzenia organizatorzy planują zaprezentować publiczności prestiżowe filmy po rekonstrukcji cyfrowej, jak i pokazać dzieła nowych, mniej znanych w Polsce twórców.


W programie znalazły się retrospektywy wybitnych autorek i autorów kina polskiego i światowego, dokumenty poświęcone materii kinematografii, bogata reprezentacja kina gatunkowego z różnych stron śwata, a także zaskakujące zestawienia filmów i fenomenów, czy sekcje poświęcone artystom i artystkom awangardowym. Całość zwieńczy unikatowy koncert z muzyką filmową – specjalny pokaz filmu „Amadeusz” Miloša Formana – z muzyką na żywo, w akompaniamencie chóru podczas gali w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.


W programie festiwalu znalazło się ponad trzydzieści filmów z Polski. W dedykowanej polskiemu kinu sekcji „Terytoria klasyki: Kino polskie” zaprezentowane będą zrekonstruowane wersje klasycznych filmów: „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa (1964), „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego (1976), „Przepraszam, czy tu biją?” Marka Piwowskiego (1976), „Pokój z widokiem na morze” Janusza Zaorskiego z 1977 roku, „Szpital Przemiana” Edwarda Żebrowskiego (1978), „Pałac” Tadeusza Junaka z 1980 roku, „Krzyk” Barbary Sass z 1982 „Dom wariatów” Marka Koterskiego (1984) , „Ostatni dzwonek” Magdaleny Łazarkwiewicz (1989), „Pożegnanie jesieni” Mariusza Trelińskiego (1990) czy „Wojaczek” Jana Majewskiego z 199 roku oraz dwa średnie metraże: „Za ścianą” oraz „Góry o zmierzchu” Krzysztofa Zanussiego z początku lat 70.


W ramach sekcji Koncerty Filmowe odbędą się takżę wydarzenia, związane z polskim kinem. W tym głośny koncert kompozytora Pawła Mykietyna z muzyką z nominowanego do Oscara filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego w akompaniamencie muzyków z Sinfonia Varsovia, czy  pokaz „Męczeństwa Joanny d’Arc” Carls Theodors Dreyera z muzyką Stefana Wesołowskiego w akompaniamencie Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej.


Festiwal odbędzie się w dniach: 8-15 kwietnia w Warszawie. Kina, biorące udział w wydarzeniu kulturalnym to: Muranów, Iluzjon, Atlantic oraz Kino Syrena, znajdującego się na terenie Muzeum Warszawy.


źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej


Comments


bottom of page