top of page
  • Zdjęcie autoramak

TVP przestała publikować czas antenowy polityków

Zaktualizowano: 26 mar

Dzieje się tak od czasu nielegalnego przejęcia mediów publicznych przez nowy rząd w grudniu ubiegłego roku.


Od czasu, kiedy Telewizja Polska została przejęta siłowo przez rząd koalicyjny Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polska 2050 Szymona Hołowni i Lewicy - spada oglądalność TVP i zasięgi PAP oraz Polskiego Radia. Wpływa to na wyniki finansowe spółek medialnych, będących formalnie w stanie likwidacji, mimo iż przepisy nie przewidują takiego stanu rzeczy, co uznała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Trybunał Konstytucyjny i Sąd Rejestrowy.


TVP pod kontrolą rządu pokazuje w programach publicystycznych lewicowy i liberalny punkt widzenia, zaś konserwatywny nurt pomija. Z kolei politycy Prawa i Sprawiedliwości, największego klubu parlamentarnego w obecnej kadencji bojkotowali udział w programach z politykami, argumentując to bezprawnością działań wobec mediów publicznych.


Powyższa sytuacja wpływa znacząco na czas antenowy polityków w Telewizji Polskiej, jednak Spółka tych danych nie ujawnia, co zostało zauważone w serwisie X.




Kalendarium zamachu na Telewizję Polską:

  • 19 grudnia 2023 r. Sejm przyjął uchwałę w sprawie "przywrócenia ładu prawnego w mediach publicznych", na skutek czego rząd podjął uchwały o przejęciu kontroli nad TVP, PAP, Polskim Radiem i rozgłośniami lokalnymi. Zrobił to poza przepisami prawa i ustaw medialnych.

  • 20 grudnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wbrew literalnemu brzmieniu przepisów ustawy o radiofonii i telewizji (art. 27 i 28) oraz ustawy o Radzie Mediów Narodowych (art. 2 ust. 1), dotyczących powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji jest rażącym przekroczeniem uprawnień.

  • Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała koalicję rządzącą do stosowania przepisów prawa i zaniechania przejmowania mediów publicznych w oparciu o uchwały Sejmu RP.

  • 9 stycznia Krajowy Rejestr Sądowy odmówił wpisania nowych członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej powołanych przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz Tomasza Syguta jako prezesa spółki.

  • 18 stycznia Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym sędziowie orzekli, że wymiana władz w mediach publicznych przez ministra Sienkiewicza, a także postawienie w stan likwidacji spółek związanych z tymi mediami było nielegalne.

  • 22 stycznia Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis likwidacji TVP do KRS



Comments


bottom of page