top of page
  • mm

Tydzień Kryształów w Europejskim Mieście Nauki: 10-16 czerwca

Podczas tygodnia można odkryć, jak fascynujący jest świat kryształów i jakie są ich wyjątkowe właściwości. Będzie to również doskonała okazja do zgłębienia wiedzy na temat ich zastosowania.

Ze względu na swoją różnorodność i unikalność, kryształy wykorzystuje się zarówno w wielu aspektach życia codziennego, jak i w zaawansowanych technologiach. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na co dzień otacza nas mnóstwo substancji, materiałów, przedmiotów, które mają strukturę kryształu. Znane wszystkim diamenty to kryształy czystego węgla, ale kryształami są również np. sól czy cukier. 


Krystalografia, elektronika, optoelektronika, jubilerstwo, chemia, biologia, farmacja czy medycyna to kilka dziedzin, w których kryształy odgrywają istotną rolę.


Jakich wydarzeń możemy się spodziewać?

  1. Podczas tygodnia odbędą się wykłady wybitnych specjalistów z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych.

  2. Wystawy i warsztaty dla uczniów.

  3. Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów.

  4. Gry terenowe, które będą miały na celu zainteresowanie ekscytującym pięknem świata kryształów


Kuratorką tygodnia jest dr Magdalena Szubka – nauczycielka akademicka, fizyczka, adiunktka w Instytucie Fizyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzi badania naukowe dotyczące struktury elektronowej i mikrostruktury zaawansowanych materiałów stosowanych w fotonice i w nowoczesnych technologiach. Popularyzatorka nauki, członkini Kolegium Naukowego Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, autorka wykładów i warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz szkół.


źródło: Uniwersytet Śląski

Comments


bottom of page