„Zmiany” – to tegoroczne hasło międzynarodowego festiwalu „Wiersze w mieście”, który prezentuje najnowszą europejską poezję w warszawskiej przestrzeni publicznej. Akcja potrwa do 2 czerwca br.
Poezja to gatunek szczególnie wrażliwy na rejestrację zmian. Jest pod tym względem szybsza i bardziej czujna niż proza czy eseistyka - mówi kuratorka festiwalu, Natalia Malek, poetka i laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia. – Ułatwia, czasem w ogóle umożliwia, myślenie o przemianach w obrębie naszej codzienności. Samo pisanie łączy się ze zmienianiem, czyli przetwarzaniem żywego doświadczenia w wiersz – dodaje.
„Wiersze w mieście” to szereg wydarzeń prezentujących najnowszą europejską poezję w przestrzeni publicznej Warszawy. Festiwal potrwa od dzisiaj do 2 czerwca 2024 r. Do akcji włączyły się także księgarnie i kulturalne przestrzenie.
Organizatorzy zachęcają nie tylko do czytania poezji – zaplanowano też poetyckie spacery i wydarzenia performatywne w różnych zakamarkach stolicy. W niektórych z nich udział wezmą poetki i poeci.
Jednym z autorów, który bierze udział w tegorocznej akcji jest noblista – Seamus Heaney, który zmiany cywilizacyjne opisał w utworze „Ogniska w święto Beltane”. Wiersz został napisany z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje, w tym Polskę, w 2004 roku. Z kolei o zanikaniu języków pisze litewska autorka Jurgita Jasponytė, a o wyludnianiu do niedawna rozkwitających miejsc mówi Itziar Ugarte Irizar, autorka z kraju Basków. Poetki i poeci opowiadają też o przemianach własnej wrażliwości. Wzruszająco uchwycił je Stefan Strazay w „Korekcie”, zaś w „Gołdzie” o starzeniu się kobiecego ciała pisze polska poetka Tamara Bołdak-Janowska. Nie zabraknie też rozważań o możliwościach sztuki m.in. w wierszu Rona Winklera.
Aż 1/3 prezentowanych w tym roku utworów została napisana w językach mniejszości narodowych i etnicznych, m.in. w języku baskijskim, katalońskim, kaszubskim, łemkowskim.
„Wiersze w mieście” organizują europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC oraz m.st. Warszawa. Podczas akcji prezentowanych jest 19 wierszy z różnych krajów i regionów Europy.
Więcej informacji na temat akcji „Wiersze w mieście” znajduje się na stronie: wierszewmiescie.eu
źródło: Urząd Miasta Warszawa
Comments