top of page
  • mm

Wystawa o Sergiuszu Piaseckim na Świętym Krzyżu

Wystawa „Siedem twarzy Sergiusza Piaseckiego” to niezwykła podróż przez życie i twórczość jednego z najbardziej fascynujących polskich pisarzy XX wieku.

Składa się ona z dziewięciu paneli wystawowych, każdy z nich ukazuje inny etap życia Sergiusza Piaseckiego. Na planszach znajdują się także autorskie cytaty oraz krótkie opisy, które pomagają zrozumieć kontekst i znaczenie tych momentów w życiu Sergiusza Piaseckiego. Wystawa obejmuje okres służby wojskowej (kiedy kształtowały się jego poglądy i wartości), etap pracy w wywiadzie, lata spędzone w więzieniu (mające znaczący wpływ na jego życie i późniejszą twórczość), czas literackiej działalności, zaangażowanie w działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej oraz ostatni etap życia, spędzony na emigracji daleko od ojczyzny.


Miejsce prezentowania wystawy nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie tam w okresie międzywojennym Sergiusz Piasecki przebywał w więzieniu. A w konsekwencji fatalnych warunków podupadł poważnie na zdrowiu i zachorował na gruźlicę. Te wydarzenia sprawiły, że przeszedł głęboką przemianę duchową, zaczął regularne czytać Pismo Święte i „Wiadomości Literackie”.


– To miejsce dało Sergiusza Piaseckiego Polsce i nam współczesnym. To na Świętym Krzyżu nauczył się języka polskiego, napisał trzy swoje powieści, wśród nich książkę „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”, która stała się polskim bestsellerem 1937 roku i została przetłumaczona na piętnaście języków. (...) Święty Krzyż i ówczesne więzienie stworzyło go dla Rzeczpospolitej, pokazując głęboki, duchowy, ale też obywatelski i patriotyczny proces ówczesnej resocjalizacji – powiedział prezes IPN podczas otwarcia wystawy.


Sergiusza Piaseckiego oraz zwiedzanie pomieszczeń dawnego więzienia.

Wystawa „Siedem twarzy Sergiusza Piaseckiego” będzie prezentowana na Świętym Krzyżu do końca wakacji.


Sergiusz Piasecki (1899–1964) – „enfant terrible” i zarazem cudowne dziecko polskiej literatury. Postać o wielu twarzach, często ze sobą niewspółgrających. Chuligan, przemytnik, człowiek kresowego półświatka. Nieprzejednany antykomunista i współpracownik wywiadu II RP. Pisarz, który „narodził się” w skrajnie trudnych warunkach więziennych. Aktywny żołnierz AK-owskiego podziemia podczas II wojny światowej. Osoba, która okres powojenny spędziła na emigracji. Współpracownik pism emigracyjnych, gorący i nieprzejednany przeciwnik reżimu komunistycznego i salonu literackiego w PRL-u. Oponent i polemista Czesława Miłosza po jego ucieczce. W końcu człowiek, który szeroko pojętej publiczności pozwolił się zapamiętać przede wszystkim jako autor brawurowej powieści „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”.



źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Comments


bottom of page