top of page
mm

Za nami wielki Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym

Za nami 27. Piknik Naukowy - największe w Europie wydarzenie plenerowe promujące naukę. Tegoroczna edycja spotkania odbywała się pod hasłem „Nie do wiary”. Stoisko przygotowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Centrum Nauki Kopernik cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Na stoisku przygotowanym przez resort nauki oraz Centrum Nauki Kopernik czekało wiele atrakcji dopasowanych do różnych grup wiekowych, a wśród nich: „przejażdżka” Naukobusem w towarzystwie animatorów z CNK, gry i zabawy. Przeprowadzono także liczne eksperymenty i doświadczenia. Nasi gości odkrywali tajniki fizyki i biologii, a także budowali pierwowzór aparatu fotograficznego.


Odwiedzający tegoroczny piknik naukowy mieli okazję uczestniczyć również w warsztatach kreatywnego myślenia i logicznych łamigłówek, które rozwijały umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Dla najmłodszych przygotowano kolorowe pokazy chemiczne, które nie tylko bawiły, ale i uczyły podstawowych zasad chemii. Starsi uczestnicy mogli z kolei spróbować swoich sił w zaawansowanych eksperymentach, takich jak konstrukcja prostych obwodów elektrycznych czy programowanie robotów.

Takie wydarzenia jak Piknik Naukowy pomagają dzieciom i nastolatkom „złapać bakcyla” do nauki. Mogą na własne oczy przekonać się, że nauka jest „fajna”, co zaowocuje kolejnym pokoleniem zaangażowanych naukowców – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podczas odwiedzin na stoisku Centrum


W tym roku przestrzeń stoiska NCBR wypełniły m.in. niezwykłe dźwięki Musiconu oraz okrzyki zachwytu całych rodzin podczas zetknięcia się z tym niezwykłym wynalazkiem.

- Musicon to nowoczesne, a jednocześnie rewolucyjne urządzenie edukacyjne. Jego atuty to oryginalność i nastawienie na wszechstronny rozwój najmłodszych. Aby się z nim uczyć, nie trzeba siedzieć sztywno w ławce. Przeciwnie, jest to zabronione! – przekonują autorzy projektu.


Nauka z Musiconem nigdy się nie nudzi. Jest instrumentem i zabawką, urządzeniem mechanicznym i laboratorium, pozwalającym dzieciom odkrywać dźwięk jako wyraz ekspresji pojawiającej się na styku zmysłów, intuicji i mechaniki. Działa na tej samej zasadzie co katarynka lub pozytywka – proste mechanizmy uruchamiają dźwięki. Urządzenie inspiruje, fascynuje ruchem i dźwiękiem, a przede wszystkim nieskończoną liczbą możliwości. W prosty sposób (przy użyciu przycisków) uwalnia dziecięcą ciekawość i kreatywność, przy wykorzystaniu najbardziej uniwersalnego języka – muzyki.


Musicon był pracą dyplomową Kamila Laszuka na ASP we Wrocławiu. Artysta połączył w nim swoje dwie pasje: design i muzykę, które mają olbrzymi wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci. Prace nad tym projektem były kontynuowane przez interdyscyplinarny zespół specjalistów z dziedziny inżynierii, edukacji i muzyki. W połowie 2016 roku powstał prototyp urządzenia – instrumentu, gotowy do seryjnej produkcji. Za sukcesem stoi „rodzinny startup”. Kamil Laszsuk, jego siostra Ida Laszuk oraz ich przyjaciel Jakub Kozik skupili wokół siebie liczący ponad dwadzieścia osób zespół specjalistów. Ten zespół wciąż, także dzięki środkom przekazywanym z NCBR z Funduszy Europejskich, może się rozwijać, tworząc polski produkt, który przekracza nie tylko granice sztuki, ale realizuje także założenia biznesowe.

Odwiedzający stoisko NCBR odkrywali również antyczny „Skarbiec wiedzy”, przywieziony przez przedstawicieli Uniwersytetu Gdańskiego. Pod taką nazwą bowiem Uczelnia zrealizowała projekt, pokazujący w jaki sposób można połączyć pozornie niezwiązane ze sobą nauki ścisłe, przyrodnicze i humanistykę w jej najbardziej podstawowym zakresie, który obejmuje wiedzę o kulturze starożytnych Greków i Rzymian oraz elementy języka łacińskiego.


- Ważnym problemem, z jakim postanowiliśmy się zmierzyć autorzy projektu była zauważalna nieobecność w programach nauczenia szkół podstawowych (wówczas także gimnazjów) wiedzy o kulturze starożytnego Śródziemnomorza. Gdy ruszały prace koncepcyjne nad programem zajęć w projekcie, na rynku edukacyjnym nie było zasadniczo wielkiego wyboru, jeżeli chodzi o podręczniki do języków klasycznych, kultury antycznej dedykowane młodszym nastolatkom (11-15 lat). „Skarbiec wiedzy” jako projekt edukacyjny zapełnia tę lukę, proponując całkowicie darmowy podręcznik Vocabula Latina, a ponadto dostarcza szereg materiałów lekcyjnych (tzw. karty pracy), które są nie tylko interesujące wizualnie, lecz także odzwierciedlają nowsze trendy w dydaktyce języków obcych oraz wiedzy o kulturze – tak ideę i cel projektu przedstawiają jego autorzy.


A czego może nauczyć się młodzież od starożytnych? Podręcznik Vocabula Latina kryje w sobie m.in. zapożyczenia z łaciny i greki w języku polskim, historię alfabetu łacińskiego, gry i zabawy z rzeczownikami i przymiotnikami, rzymskie smakołyki, starożytną kosmografię i inne. Każdy z tych rozdziałów daje możliwość w ciekawy sposób przyswoić wybrane zagadnienia kulturowe i gramatyczne.

Z przeszłości antycznej starsi i młodsi mogli przenieść się szybko w niezwykła, bo holograficzną przyszłość. Czym jest hologram i na jakiej zasadzie działa zobrazowała nam bowiem piramida holograficzna.  To zaawansowane urządzenie, które wyświetla obraz cyfrowy wewnątrz piramidy w pełnym trójwymiarze. Piramida nie wymaga specjalnych okularów ani zewnętrznego sprzętu, aby można było zobaczyć grafikę. Technologia holograficzna rozwija się prężnie i na pewno warto ją obserwować, ponieważ, jak mówią niektórzy eksperci, może ona już całkiem niedługo zastąpić sprawić, że zamiast popularnego smartfonu w kieszeniach będziemy nosić urządzenie które będzie wyświetlać hologram naszego telefonu. Kto wie.


Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największe w tej części Europy wydarzenie plenerowe popularyzujące naukę. Jego głównym zadaniem jest upowszechnianie  wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń. Odwiedzający mogą w przystępny sposób poznać zagadnienia związane z archeologią czy fizyką, a także zapoznać się z najnowszymi dokonaniami współczesnych uczonych. Inicjatywa pomaga poznać naukę, a także zainspirować do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.


Piknik naukowy to również doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, jednocześnie rozwijając swoje zainteresowania i pasje. Na każdym kroku można natknąć się na coś zaskakującego – od robotyki, przez biologię, po astrofizykę. Dzięki temu, nauka przestaje być abstrakcyjnym pojęciem i staje się namacalnym doświadczeniem, które można dotknąć, zobaczyć i zrozumieć. Wydarzenia tego typu to nie tylko edukacja, ale również inspiracja do tego, by stale poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania i nieustannego odkrywania otaczającego świata.



źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego / Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Comments


bottom of page