top of page
  • Zdjęcie autoramak

Zawieszenie trzech radnych PiS w Małopolsce

Marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Józef Gawron oraz radny Piotr Ćwik zostali zawieszeni w prawach członków PiS. Informację tę potwierdził Ryszard Terlecki, wiceszef parlamentarnego klubu PiS, podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa małopolskiego.

Podczas sesji radni mają podjąć piątą próbę wyboru marszałka województwa. Kandydatem PiS na marszałka pozostaje poseł Łukasz Kmita, rekomendowany przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. W poprzednich głosowaniach Kmita nie uzyskał wystarczającej większości głosów, mimo że PiS ma większość w sejmiku województwa.


Kontrkandydatura Ćwika


Wicemarszałek Józef Gawron zgłosił kandydaturę radnego Piotra Ćwika na marszałka województwa, czyniąc go kontrkandydatem Kmity. Gawron uzasadniał zgłoszenie Ćwika chęcią zakończenia sporu w PiS i dobro Małopolan. „Jesteśmy dzisiaj w potwornym klinczu. Nie tylko PiS, ale cały sejmik. Różnie na to reagujemy; koleżanki radne biorą tabletki na stres, bo ten stres wszystkich wykańcza” – mówił wicemarszałek.


Reakcje i oświadczenie parlamentarzystów PiS


Przed sesją Kmita opublikował na platformie X oświadczenie parlamentarzystów PiS z Małopolski, wyrażających oczekiwanie, że Łukasz Kmita jak najszybciej zostanie wybrany na marszałka.

„Działania niewielkiej grupy radnych oceniamy jako dalece niewłaściwe i oczekujemy jego sanacji”

– napisali w oświadczeniu.





Głosowanie i możliwe konsekwencje


Radni KO oraz TD-PSL nie zgłosili własnego kandydata na marszałka. W poprzednich głosowaniach Kmita uzyskał poparcie: 17, 13, 14, 16 głosów. Do objęcia urzędu marszałka Małopolski kandydat potrzebuje co najmniej 20 głosów. Jeśli radni nie wybiorą marszałka do 9 lipca, konieczna będzie organizacja ponownych wyborów do sejmiku małopolskiego.


Źródło: wpolityce.pl

Comments


bottom of page