top of page
  • mm

Zespół doradczy ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą

Zadaniem tego gremium będzie wspieranie promocji osiągnięć i sukcesów zarówno młodych naukowców, jak i tych, którzy już mogą poszczycić się znaczącym dorobkiem badawczym.


Nowo powołany Zespół zajmie się wypracowaniem propozycji rozwiązań, w tym rozwiązań prawnych, dotyczących działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą oraz wzmocnienia pozycji polskich naukowców na arenie międzynarodowej. Zadba również o to, by dokonania polskich badaczy jeszcze szerzej były upowszechniane w przestrzeni medialnej.


Zespół doradczy tworzą przedstawiciele instytucji naukowych oraz uczelni zajmujący się współpracą międzynarodową. Jest on podzielony na cztery podzespoły: ds. naukowców, ds. instytucji międzynarodowych, ds. instrumentów promocji oraz ds. instytucji krajowych.


– Spotkaliśmy się po to, by zastanowić się, w jakie narzędzia soft power wyposażyć naszych naukowców, żeby polska nauka była bardziej atrakcyjna i rozpoznawalna na świecie. Hard power, czyli umiejętności oraz infrastrukturę już mamy. Musimy rozwijać również inne kierunki – powiedział podczas spotkania wiceminister Andrzej Szeptycki.


– Chcemy promować naszych specjalistów, którzy realizują karierę naukową w Polsce. Tymczasem brakuje często podstawowych instrumentów. Normą na Zachodzie jest na przykład tworzenie stron internetowych dla nowych projektów naukowych, po to, by docierały do jeszcze szerszego grona odbiorców. Należałoby i u nas w kraju rozpowszechnić tę praktykę – dodał podsekretarz stanu w MNiSW.


– Realizujemy ważne i ciekawe projekty. O tych sukcesach warto mówić. Jestem przekonany, że i na te aktywności znajdzie się przestrzeń. Tutaj jest miejsce na profesjonalizację – podsumował wiceminister Andrzej Szeptycki.


źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Comments


bottom of page