top of page
  • Zdjęcie autoraMAD

Zmiany w rozliczeniach fotowoltaiki



Nowe przepisy mają zachęcić do inwestycji w OZE

Nowela ustawy o OZE, opublikowana we wtorek, wprowadza istotne zmiany w systemie rozliczeń net-billing dla prosumentów energii odnawialnej. Według projektu, prosumenci korzystający z tego systemu będą mieli możliwość wyboru alternatywnego sposobu rozliczeń, co może przynieść im większe korzyści finansowe. Zasadniczą zachętą do zmiany będzie szansa na zwiększenie wartości zwrotu nadpłaty do aż 30 proc.


Nowe przepisy, które zostały opublikowane na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL), mają na celu poprawę rentowności inwestycji w instalacje fotowoltaiczne oraz zwiększenie korzyści dla prosumentów energii odnawialnej. Projektowane zmiany obejmują możliwość zmiany sposobu rozliczeń przez prosumentów, przyspieszenie niektórych inwestycji w OZE oraz skrócenie procedur administracyjnych.


Zgodnie z projektem noweli, prosumenci będą mieli możliwość przejścia na rozliczenie oparte o rynkową cenę energii elektrycznej obowiązującą w okresach rozliczenia niezbilansowania. Jest to istotna zmiana w porównaniu z dotychczasowym systemem net-billing, który opierał się na rozliczeniu w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej. Zachętą do zmiany będzie możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną do 30 proc. Projektowane przepisy zakładają również utrzymanie dotychczasowego sposobu rozliczeń dla tych prosumentów, którzy zdecydują się na kontynuację dotychczasowego systemu.


Nowela ustawy ma również przyspieszyć procedury administracyjne dla instalacji fotowoltaicznych oraz innych źródeł OZE. Przewiduje się skrócenie czasu trwania procedur o nawet 70 proc. w porównaniu z obecnym stanem prawnym. Ponadto, projektowane zmiany dostosują polskie przepisy do prawa unijnego, wprowadzając m.in. opłatę wyrównawczą dla odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg oraz modyfikacje w zakresie korekty rynkowej ceny energii.


Warto podkreślić, że nowe przepisy mają również na celu zwiększenie opłacalności instalacji fotowoltaicznych oraz innych źródeł energii odnawialnej, co może przyczynić się do dalszego rozwoju sektora OZE w Polsce. Ostateczna wersja noweli ustawy o OZE będzie przedmiotem dyskusji i może ulec jeszcze zmianom przed jej ostatecznym przyjęciem.

Komentarze


bottom of page