top of page
  • mm

Znak Dziedzictwa Europejskiego dla krajobrazu cysterskiego Wągrowiec/Łekno

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany obiektom, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy, a także rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. Wyróżnienie to otrzymało tylko dotychczas 6 obiektów w Polsce: Unia Lubelska z 1569 r., Historyczna Stocznia Gdańska, Konstytucja 3 Maja, Cmentarz wojenny nr 123 - Łużna-Pustki z okresu I wojny światowej, Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach oraz Osiedla Werkbundu (Austria, Czechy, Niemcy, Polska).


W międzynarodowym projekcie „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” uczestniczy 18 ośrodków cysterskich z Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski i Słowenii. Jego celem jest promocja cysterskiego dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim klasztorów i ich pracy, której ślady trwale zapisały się w europejskim krajobrazie.


Dziedzictwo cysterskie na ziemi wągrowieckiej reprezentuje – wyjątkowy w skali europejskiej – zachowany układ urbanistyczny miasta klasztornego z systemem wodnym, jak również krajobraz otoczenia najstarszego polskiego ośrodka cysterskiego w Łeknie. Koordynacją projektu zajmuje się obecnie Muzeum Regionalne w Wągrowcu.



źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Comments


bottom of page