top of page
  • mm

Znamy laureatów nagrody Feniks 2023

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS towarzyszy Targom Wydawców Katolickich niemal od początku ich istnienia. Promuje szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, jednocześnie tworząc i dyktując czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności.

W roku 2024, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników oraz środowiska wydawców publikacji o tematyce religijnej w tym roku Kapituła Nagrody podjęła decyzję o zmniejszeniu liczby konkursowych kategorii– z 19 do 11. Niezmiennie jednak, w ramach każdej z kategorii, uhonorowano najbardziej wartościowe spośród blisko 250 publikacji wydanych w roku 2023 i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych.


Nagroda Główna FENIKS Złoty

Adam Bujak – fotograf papieża Jana Pawła II

W uznaniu dorobku życiowego i zawodowego wybitnego artysty oraz niezłomnego patrioty i kreatywnego twórcy – autora 150 książek wydanych w Polsce i zagranicą, a także wiernego towarzysza pontyfikatu wielkiego Papieża Polaka, św. Jana Pawła II. Nagroda stanowi podziękowanie za przepojone głęboką duchowością dokonania w dziedzinie fotografii sławiącej piękno chrześcijańskiej tradycji, sztuki sakralnej i ziemi ojczystej. Laureat z wielką wrażliwością, delikatnością i kulturą ukazuje polskie życie religijne, zarówno chrześcijan, jak i przedstawicieli innych wyznań. Z niezwykłą miłością, w swoich fotografiach oddaje piękno polskiej architektury, krajobrazów i przyrody.


Feniks Specjalny – Księga Życia (pośmiertnie)

Leszek Długosz

Nagrodę przyznano w uznaniu dla jego wspaniałej poezji przepełnionej lirycznym zachwytem nad pięknem Stworzenia, tęsknotą za niepojętym, nieogarnionym Bogiem, życzliwością i wyrozumiałością wobec bliźnich, subtelnością i głęboką refleksją. W geście podziękowania za ulepszanie i ubarwianie świata wierszami oraz piosenkami, które przynosiły słuchaczom i czytelnikom niezapomnianie przeżycia. W hołdzie niezłomnej postawy w życiu codziennym,      na którą składały się w równym stopniu odwaga w podejmowaniu decyzji i heroizm w trwaniu na straży najcenniejszych wartości – wiary, mądrości i miłości ojczyzny.


Feniks Specjalny – Księga Życia (pośmiertnie)

Ernest Bryll

Nagroda stanowi dowód uznania i podziękowania za życie przepełnione twórczą refleksją nad człowiekiem stawianym wobec trudnych problemów, mających źródło zarówno w zewnętrznych realiach codzienności, jak też w stanach wewnętrznych, dotyczących wyborów moralnych oraz wartości duchowych. Jest wyrazem podziękowania za znakomite dzieła kultury, które stworzył jako pisarz, dramaturg, człowiek teatru, filmoznawca, a także tłumacz literatury z kilku języków, który nie wahał się nasycać swoich oryginalnych prac treściami religijnymi, odwoływać się do wartości sakralnych, zwłaszcza w czasach niesprzyjających tego rodzaju odważnej postawie moralnej i duchowej.


Feniks Specjalny – Promotor Polskości

„The History of Poland”, vol. I-V, prof. Andrzej Nowak, Polska Fundacja Humanistyczna im. Wincentego Kadłubka / Die Geschichte Polens, prof. Andrzej Nowak, Polska Fundacja Humanistyczna im. Wincentego Kadłubka

Nagrodę przyznano za publikacje „The History of Poland” oraz „Die Geschichte Polens”, autorstwa profesora Andrzeja Nowaka. W uznaniu wizjonerskiej w swoim wymiarze kulturotwórczym i patriotycznym działalności edytorskiej i wydawniczej fundacji w zakresie promowania, w przestrzeni europejskiej i światowej, wiedzy o historii naszej ojczyzny. Tłumaczenia na język angielski i niemiecki „Dziejów Polski” profesora Andrzeja Nowaka – dzieła stanowiącego kamień milowy w polskiej historiografii po 1989 roku, jest przykładem odważnej manifestacji dumy narodowej, a jednocześnie przystępnej w formie i treści  prezentacji polskiej historii, skierowanej do społeczeństw znajdujących się w kręgu kulturowym Zachodu.


Feniks Specjalny – Kreator Dobrego Słowa

Instytut Niedziela

Nagroda stanowi wyraz uznania dla wydawcy  periodyku „Niedziela. Magazyn. Kościół – Dziedzictwo – Ojczyzna”. W podziękowaniu za działalność wydawniczą laureata, zaangażowaną i konsekwentną realizację linii wydawniczej skoncentrowanej na produkcji i promocji treści w nowoczesny sposób reprezentujących światopogląd chrześcijański.


Feniks Specjalny – Muzyczny

Jacek Łepecki

Nagroda stanowi wyraz uznania dla dorobku zawodowego , twórczego i społecznego laureata, w zakresie kreowania organizacji artystycznych oraz tworzenia najwyższej jakości oferty kulturalnej. Jako prezes zarządu Fundacji i Dyrektor Generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego, a także producent koncertów, reżyser i dyrektor generalny orkiestry symfonicznej od ponad 30 promuje polską szkołę wykonawstwa orkiestrowego i dyrygentury opartej przede wszystkim na twórczości polskich kompozytorów i poetów polskich. Tym samym w wymierny sposób przyczynia się do aktywnego promowania rodzimej kultury i dziedzictwa narodowego.


Feniks Specjalny – Religia i kultura

Ks. prof. Witold Kawecki

Nagrodę przyznano w uznaniu bogatej działalności księdza profesora, którą można rozpatrywać w co najmniej czterech przestrzeniach: wydawniczo-pisarskiej, naukowej, medialnej i kaznodziejskiej. Na wyjątkową uwagę zasługuje dorobek twórczy laureata, ze szczególnym uwzględnieniem realizowanej w ostatnich latach, z olbrzymią pasją twórczą, misji ewangelizacji poprzez popularyzację sztuki oraz turystyki pielgrzymkowej, w oparciu o prezentację najważniejszych artefaktów dziedzictwa kulturowo-społecznego współczesnych Włoch, za pośrednictwem bestsellerowej autorskiej seria artystyczno-przewodnikowej.


źródło: Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Comments


bottom of page