top of page

Zwycięzcy 21. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity

Ogromne emocje, łzy wzruszenia i ważne słowa płynące ze sceny. Nagrody dla twórców_czyń najlepszych filmów dokumentalnych tego roku zostały rozdane!

16 maja w warszawskim Teatrze Dramatycznym odbyła się gala wręczenia nagród 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Grand Prix - Nagroda Banku Millennium trafiła do filmu „Nie chcemy innej ziemi”, reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor. Swoje nagrody lokalne w Konkursie Głównym przyznały tego dnia także inne miasta festiwalowe. We Wrocławiu Grand Prix Dolnego Śląska powędrowało do filmu ,,Las’’ reż. Lidia Duda, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni trafiła do filmu ,,Hollywoodgate’’ reż. Ibrahim Nash’at, Nagrodą Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań został wyróżniony film ,,Ibelin’’ reż. Benjamin Ree, a BYDGOSZCZ ART.DOC AWARD otrzymał film „Nie chcemy innej ziemi”, reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor. Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach trafiła do filmu „Ostatnia wyprawa", reż. Eliza Kubarska.


W tym roku po raz kolejny MDAG ma charakter hybrydowy. Od 21 maja do 3 czerwca zdecydowana większość tytułów z tegorocznej edycji będzie dostępna na stronie festiwalu - mdag.pl.


NAGRODA BANKU MILLENNIUM – GRAND PRIX

„NIE CHCEMY INNEJ ZIEMI” (NO OTHER LAND), REŻ. BASEL ADRA, HAMDAN BALLAL, YUVAL ABRAHAM, RACHEL SZOR 

W Konkursie Głównym 21. Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro walczyło 12 filmów. Najlepszy wyłoniło jury w składzie: Anna Hints – estońska reżyserka filmowa, Murtada Elfadl – sudański dziennikarz kulturalny, krytyk i kurator filmowy z Nowego Jorku, Lauren Greenfield – nagradzana amerykańska dokumentalistka i wystawiana na całym świecie fotografka.

Uzasadnienie nagrody: Wstrząsający film dokumentalny, który poprzez jako opowieść o przyjaźni i o tym, że nadzieja może przetrwać tylko wtedy, gdy wszyscy są wolni, ukazuje ogromną niesprawiedliwość. Ten film po mistrzowsku wykorzystuje wszystkie elementy sztuki filmowej, takie jak realistyczne ujęcia i wciągający montaż, by opowiedzieć o ludzkiej potrzebie nadziei, pokoju i rodziny. Przypominając nam, że prawdziwe więzi i przyjaźnie, które przekraczają granice, są potężniejsze niż broń i stanowią jedyną drogą naprzód dla nas wszystkich. 


NAGRODA ZA NAJLEPSZY DEBIUT

Nagroda za Najlepszy Debiut wynosi 2000 euro i została przyznana przez Międzypokoleniowe Jury składające się z nastolatków oraz osób w wieku 55+. Nagroda wspiera rodzące się talenty dzięki Sponsorowi - marce Visa, która jest jednym ze światowych liderów płatności cyfrowych. W tym roku jury zasiadali: Eleonora Stokowska Starzycka, Ela Hołoweńko, Sylwia Sapocińska, Zuzanna Gawor, Krzysztof Kornfeld, Hanna Podleśna.

Uzasadnienie: Za wzruszające i piękne ukazanie tematu, który dla wielu ludzi stanowi temat tabu. Za sposób pokazania miłości i straty. Za wspaniałe ujęcia i muzykę podkreślające godność starości. 


NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO FILMU POLSKIEGO

,,LAS’’ (FOREST), REŻ. LIDIA DUDA 

W Konkursie Polskim na 21. MDAG o Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz 3000 euro walczyło 12 filmów. Najlepszy wyłoniło jury w składzie: Anna Trzebiatowska – programerka Festiwalu Sundance, Jaie Laplante – dyrektor artystyczny DOC NYC oraz Ola Salwa – krytyczka filmowa, szefowa Gdynia Industry na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Uzasadnienie: Gdy trójka dzieci i ich rodzice wyprowadzają się z miasta, myślą że znaleźli raj na ziemi oraz azyl od problemów trawiących nowoczesne społeczeństwa. Ale opresyjna polityka wkrótce dociera i tam, i wystawia na próbę rodzicielskie metody dorosłych oraz odporność dziecięcego świata. Reżyserka i jej współpracownicy stworzyli film, który jest nieustępliwym głosem sprzeciwu wobec niemoralnej polityki, a uczynili z punktu widzenia serc i oczu nieoczywistych bohaterów. Jednocześnie zostawiają nas z nadzieję, że w tych mrocznych czasach światło człowieczeństwa lśni mocno.


NAGRODA STOWARZYSZENIA KIN STUDYJNYCH W KONKURSIE POLSKIM: 

Nagrodą jest wsparcie kampanii promocyjnej zwycięskiego filmu w kinach w kwocie 8 000 złotych. Zwycięzcę wybrało w jury w składzie: Patrycja Blindow (Kino Żeglarz w Jastarni), Krzysztof Ociepa (Kino Rialto w Katowicach), Iwona Bartnicka (Kino 60 Krzeseł w Gorzowie Wielkopolskim). 

Uzasadnienie: Za filmową podróż w poszukiwaniu, nie tylko w górach, ducha Wandy Rutkiewicz oraz za umiejętne łączenie archiwalnych śladów życia z metafizyczną wyprawą ponad szczytami. 


źródło: mdag.pl

Comments


bottom of page