Większość Polaków opowiada się przeciwko rządowi Donalda Tuska - takie dane opublikowało centrum CBOS.
Najnowsze wyniki sondażu CBOS dotyczące oceny rządu Donalda Tuska za kwiecień 2024 roku rzucają światło na zmieniające się nastroje w społeczeństwie polskim. Wynika z nich, że liczba zwolenników oraz przeciwników rządu utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie, jednakże zauważalne są subtelne przesunięcia w opinii publicznej.
Według danych CBOS, w kwietniu 35 proc. respondentów zadeklarowało się jako zwolennicy rządu Tuska, podczas gdy 37 proc. określiło się jako jego przeciwnicy. Co ciekawe, odsetek osób deklarujących obojętność wzrósł i wyniósł 25 proc. To niewielkie obniżenie poparcia dla rządu oraz minimalny wzrost liczby jego przeciwników może wskazywać na pewne niepokoje w społeczeństwie.
Spadek poparcia dla rządu Tuska w kwietniu
Analizując wyniki bardziej szczegółowo, zauważamy, że spadek poparcia dla rządu Tuska w kwietniu wyniósł 2 punkty procentowe w porównaniu z marcem, co oznacza, że tylko 35 proc. ankietowanych określiło się jako jego zwolennicy. Jednocześnie odsetek przeciwników rządu minimalnie spadł o 1 punkt procentowy i wyniósł 37 proc. Natomiast liczba osób obojętnych wobec rządu wzrosła o 3 punkty procentowe.
Warto zauważyć, że preferencje polityczne mają istotny wpływ na ocenę rządu. Najwyższe poparcie dla rządu Tuska wykazują wyborcy Koalicji Obywatelskiej, co potwierdza fakt, że aż 89 proc. z nich wyraziło poparcie dla działań obecnego gabinetu. Rząd spotyka się również z poparciem elektoratu Lewicy (69 proc.) i Trzeciej Drogi (60 proc.). Z drugiej strony, wśród sympatyków obecnej opozycji - Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji - przeważają przeciwnicy rządu, odpowiednio 82 proc. i 75 proc.
CBOS: Nastroje społeczne wobec rządu Donalda Tuska z tendencją negatywną
Niezależnie od preferencji politycznych, ogólna ocena pracy rządu wykazuje pewne negatywne tendencje. Odsetek negatywnych ocen wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając 45 proc., podczas gdy liczba ocen pozytywnych pozostała na dotychczasowym poziomie (41 proc.). Co istotne, opinie na temat polityki gospodarczej rządu praktycznie się nie zmieniły. Większość respondentów nadal wyraża pesymizm co do możliwości poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce.
W społecznym wizerunku premiera Donalda Tuska również zauważono niewielkie zmiany. Po niewielkim pogorszeniu notowań w marcu, w kwietniu minimalnie wzrosła liczba osób deklarujących zadowolenie z jego przywództwa, osiągając 41 proc. Jednocześnie zmniejszył się odsetek osób niezadowolonych, choć tylko o 1 punkt procentowy.
Podsumowując, wyniki sondażu CBOS wskazują, że nastroje społeczne wobec rządu Donalda Tuska pozostają względnie stabilne, jednakże obserwuje się pewne tendencje negatywne, zwłaszcza jeśli chodzi o ocenę ogólnej działalności rządu oraz jego politykę gospodarczą. Wzrost liczby przeciwników rządu oraz pesymistyczne przewidywania co do sytuacji ekonomicznej kraju mogą być sygnałem dla rządzącej partii do podjęcia działań mających na celu poprawę sytuacji i zbudowanie większego poparcia społecznego.
Comentários