top of page

Świętujemy polskie zwycięstwo nad bolszewią. PROGRAM

W ramach obchodów 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaplanowano liczne wydarzenia w różnych miejscach, w tym rekonstrukcję bitwy w Ossowie, defiladę wojskową w Warszawie z udziałem 2500 żołnierzy, a także pokazy sprzętu wojskowego. W Radzyminie odbędą się m.in. motocyklowe show i loty gołębi pocztowych, a w Warszawie, poza defiladą, zaplanowano występy artystów, pokazy uzbrojenia oraz liczne atrakcje dla rodzin. Główne uroczystości w stolicy będą miały miejsce 15 sierpnia i zakończą się defiladą na Wisłostradzie.

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej na błoniach Ossowa, defilada z udziałem 2500 żołnierzy oraz samolotów i nowoczesnego sprzętu na Wisłostradzie w Warszawie, Półmaraton „Cud nad Wisłą”, motocyklowe show i loty gołębi pocztowych w Radzyminie, pikniki, apele, msze, wystawy czasowe, koncerty, przemarsze, a nawet turniej brydżowy! 104. rocznica Bitwy Warszawskiej uważanej za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii ludzkości, będzie świętowana w wielu miejscach i na mnóstwo różnych sposobów.


REKONSTRUKCJA W OSSOWIE

Inscenizacja Bitwy Warszawskiej z udziałem rekonstruktorów historycznych w strojach z epoki, konnicy, sprzętu wojskowego, wzbogacona o efekty pirotechniczne, jest jednym z najbardziej widowiskowych wydarzeń obchodów rocznicy 15 sierpnia 1920.

W tym roku będzie można ją oglądać na Błoniach Ossowskich 15 sierpnia o godz. 12.00.

Publiczność może skorzystać z bezpłatnego transportu autobusowego na miejsce inscenizacji na trasie PKP Kobyłka Ossów – Szkoła w Ossowie. Kursy będą odbywać się co 15/20 minut od godziny 7:00 do 18:00.


Organizatorem rekonstrukcji od kilku lat jest Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka, a tegoroczna inscenizacja została sfinansowana m.in. ze środków Biura Nieodległa oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

DEFILADA W WARSZAWIE – OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO

15 sierpnia w południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, żołnierze tradycyjnie oddadzą hołd bohaterom podczas uroczystej zmiany posterunku honorowego.

Dwie godziny później 2500 żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP weźmie udział w defiladzie, która przemaszeruje i przejedzie warszawską Wisłostradą. Będzie ona głównym punktem centralnych obchodów święta Wojska Polskiego. Początek o godz. 14.00.

Zapowiedziano udział 56 pocztów sztandarowych, blisko 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Wisłostradą przejedzie także 220 jednostek najnowocześniejszego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu Wojska Polskiego, a nad stolicą przelecą wojskowe samoloty.

Sprzęt, który będzie można obejrzeć w trakcie defilady:


• K2 Czarna Pantera – koreański czołg nowej generacji


• KRAB – samobieżna 155 mm armatohaubica produkowana w Polsce


• KLESZCZ – wóz rozpoznawczy


• RAK – moździerz samobieżny kalibru 120 mm


• K9 Thunder – koreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym


• ROSOMAK – kołowy transporter opancerzony krajowej produkcji


• M1A1 Abrams –czołg zmodyfikowany na potrzeby Wojska Polskiego


• HIMARS – wyrzutnia rakietowa


• ŻMIJA – lekki pojazd wykorzystywany przez żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych


• System PATRIOT – zestaw obrony powietrznej średniego zasięgu


• System MAŁA NAREW – przeciwlotniczy zestaw rakietowy do zwalczania zagrożeń na niedużych wysokościach


• BWP Borsuk – polski bojowy wóz piechoty


• BAOBAB-K – zautomatyzowany polski pojazd minowania narzutowego


• BLACK HAWK – śmigłowiec wielozadaniowy, wykorzystywany do transportu i wsparcia pola walki


• FA-50 FIGHTING EAGLE – lekki samolot bojowy

15 sierpnia od 10.00 do 18.00 odbędzie się także pokaz współczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego w Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli.Na scenie wystąpią artyści-amatorzy działający w klubach wojskowych Dowództwa Operacyjnego RSZ w Warszawie, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.


Zaplanowano także wiele innych atrakcji. Swoje umiejętności można będzie sprawdzić przemierzając saperski tor przeszkód, pokonując sportowy tor sprawnościowy czy celując w strzelnicy kontenerowej ZM Tarnów.


Nie zabraknie stoisk promocyjno – informacyjnych, m.in. Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa czy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego oraz wszystkich uczelni wojskowych.


Będą także: strefa zabaw dla najmłodszych, wojskowa grochówka i filmy w kinie letnim.

Pełen wybór wydarzeń można znaleźć na stronach samorządowych.


Comments


bottom of page